The Circle. Krąg (2017) Lektor PL

The Circle. Krąg (2017) Lektor PL

Opis filmu

Krąg to największa i najpotężniejsza firma internetowa, w której Mae Holland (Emma Watson) otrzymuje posadę. Z początku jest bardzo podekscytowana jej wielkością, nowoczesnością oraz samym jej genialnym założycielem – Eamonem Baileya’em (Tom Hanks). Z czasem Mae oddaje się tej pracy bez reszty, a jej kariere w firmie nabiera niepokojącego tempa. Od tej pory kobiety nie dostrzega już zagrożenia, które niesie praca w tej korporacji. Dopiero, gdy kobieta odkryje prawdę, zrobi na prawdę wszystko, żeby tylko uciec od tej firmy. Mae nie zdaje sobie jednak sprawy z tego jak wpływowy jest jej były pracodawca i jakie są jego prawdziwe metody inwigilacji człowieka.

Nasze filmy oglądnęło już ponad 100 tysięcy widzów! Oglądnij film i odpowiedz na krótkie pytanie:

Czy jakość filmu była zadowalająca?

102693 osób głosowało na Tak

381 osób głosowało na Nie

The Circle. Krąg (2017) Lektor PL

<

Play
0:00:00
1:50:14

Player 2

Play
0:00:00
1:50:14

Recenzja

Na samym początku pomyślicie sobie pewnie, Tom Hanks i zły czarny charakter? To prawda, ale najgorsze w tym jest to, że często to się nie zdarza, a jednak producenci filmu nie potrafili wykorzystać tego faktu i wykrzesać więcej. Film możemy określić mianem nieudanego połączenia Truman Show z The Social Network. Z tą różnicą, że tutaj nikt nawet nie pomyśli o tym, że szef może się mylić. Film reżyserii Jamesa Ponsoldta został oparty na książce Dave’a Eggersa, a głównym celem było ukazanie jak bardzo sami dobrowolnie dajemy się inwigilować wielkim korporacjom. Całkiem świadomie zakładamy kamerki, transmitujemy swoje życie, udostępniamy również masę informacji, które wielkie firmy mogą wykorzystać w różny sposób. W pewnym sensie sami dajemy na to przyzwolenie i możemy być pewni, że np. taki Facebook wie o nas niemal wszystko. Mae również wpadła w tą pułapkę i teraz musi ponieść tego poważne konsekwencje.

Właściciele firmy w jakimś tam stopniu chcieliby pewnie móc wpływać na losu państwa, a może i nawet świata. Gdzieś w głowach właścicieli zrodził się również pomysł, żeby zmusić obywateli do głosowania w wyborach, nawet na najwyższym szczeblu. Problem w tym, że właściciele takiej aplikacji mogliby własnoręcznie manipulować przy wynikach wyborów. Film ukaże nam jak bardzo niebezpieczne może być udostępnienie danych pewnej aplikacji.

Największym minusem filmu jest jego bardzo słaba fabuła i słabo skonstruowane postaci. Niby mamy tutaj doczynienia z wielkim aktorem jakim jest Tom Hanks, ale jego postać w tym filmie nie oddaje kompletnie żadnych emocji. Tak samo jest w przypadku Emmy Watson, która w pewnym momencie zbuntowała się przeciwko korporacji i miała sprowadzić ją na dno, a brak tutaj jakiegokolwiek zangażowania i emocji w całym jej buncie i walką z gigantem. Zabrakło tutaj pewnego rodzaju fali, która by zmobilizowała do działania również innych pracowników korporacji.

Film polecamy oglądnąć chociażby z tego względu, że zagrał tutaj niedawno zmarły Bill Paxton, który jest ojcem głównej bohaterki chorującym na stwardnienie rozsiane. Ubolewamy tylko nad faktem, że reszta obsady aktorskie nie zagrała z tak wielkim zaangażowaniem jak właśnie on. Najbardziej jednak rozczarowuje Tom Hanks, który od zawsze postrzegany był jako znakomity aktor potrafiący odnaleźć się w każdej roli.

Zostaw odpowiedź