Dunkierka (2017) Lektor PL

Dunkierka (2017) Lektor PL

Oryginalny tytuł: Dunkirk

Czas trwania: 106 minut

Gatunek: Dramat, Wojenny

Kraj produkcji: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Holandia

Data premiery w Polsce: 21 lipca 2017

Opis filmu

Film „Dunkierka” rozpoczyna się w momencie, gdy wojska Brytyjskie i alianckie zostają otoczone przez setki tysięcy żołnierzy wrogiej armii. Zostają uwięziemi między morzem, a niezwykle licznymi oddziałami wroga. Muszą stawić czoła i dokonać wręcz niemożliwego. W głównej roli wystąpili między innymi: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden i Harry Styles.

Dunkierka (2017) Lektor PL

Play
0:00:00
1:46:14

Player 2

Play
0:00:00
1:46:14

Recenzja

Produkcja Nolana wcale nie ukazuje nam jakiś wielkich i długich przemów o woli walki i patriotyźmie. Film doskonale poradził sobie nawet bez kreślenia biografi poszczególnych żołnierzy. W jednej z początkowych scen widzimy jak dwójka bohaterów dopiero, co poznaje się, ale nie wypowiada przy tym nawet jednego zdania. Tak na prawdę od razu widać, że nie jest to jakieś niezbędne. W całym filmie nie zobaczymy również jednego bohatera, tak jak to bywa w niektórych produkcjach, choć całą akcję śledzimy z perspektywy konkretnych osób.

Scenariuszowemu autentyzmowi na pewno dodaje wizualna strona filmu. Cała akcja od początku do końca jest przedstawiona tutaj na prawdę bardzo realnie, ale bez większych efektów specjalnych, co zresztą nie powinno dziwić, gdy reżyserem i scenarzystą jest Christopher Nolan. Nie zobaczymy ogromnych eksplozji i kul ognia, a jedynie kopcący silnik samolotu i spadający do morza, by utknąć tam na wieki. Statki natomiast walą się jak drzewa, a ludzie giną szybko i bezboleśnie. Tak po prostu bez zbędnego widowiska i fanfar.

Główny wątek nie jest oparty jedynie na widowiskowości, wybuchach i aktach heroicznej odwagi. Niezwykle istotna jest tutaj warstwa psychologiczna, która w pewnym sensie zmusza widza do „wskoczenia” w buty żołnierzy, którzy znaleźli się w pułapce i odliczają tylko minuty do nalotu kolejnego bombowca. Serce po seansie na pewno zabije mocniej, dłonie zaczną drżeć, a intensywność na pewno wgniecie w hotel. Za to wszystko reżyserowi należą się ogromne brawa i słowa uznania.

Dunkierka (2017) Lektor PL, Dunkierka bez limitu, Dunkierka cały film, Dunkierka cda, Dunkierka chomikuj, Dunkierka film online pl, Dunkierka gdzie oglądać, Dunkierka oglądaj online, Dunkierka online pl, Dunkierka recenzja, Dunkierka torrent, Dunkierka za darmo, Dunkierka zalukaj.

Zostaw odpowiedź